Jeseníky - Malá Morávka

Chaloupka Malá Morávka

V přízemí je pokoj se dvěma lůžky a dětskou postýlkou, v podkroví je devět lůžek a dvě přistýlky. Dále je zde prostorná chodba s malou lednicí, a další uzamykatelné místnosti pro uložení kočárku, kol a dalších sportovních potřeb. Koupelna s podlahovým vytápěním má dvě umyvadla a vanu se sprchou. WC je oddělené, splachovací. V chaloupce je kuchyňka vybavená na vaření a stolování. 
Chaloupka má dvě zahrádky. Do tzv. přední zahrádky je výhled z kuchyně a pokoje. Zahrada je ukrytá před veřejností, čímž zaručuje soukromí. Při slunečných dnech vybízí k opalování a hraní venkovních her. Na zadní zahrádce je ohniště, malé dětské hřiště a branka k lávce u potoka, který protéká přes pozemek. 

Cena za chaloupku a noc je: 3000 Kč, úklid včetně povlečení je zahrnutý v ceně. Při pobytu na 7 nocí je jedna noc zdarma a konečná cena je 18000 Kč. 

Ski areál Kopřivná je to pravé místo pro Vaše nezapomenutelné sportovní zážitky. Středisko nabízí po celou zimní sezónu výborné lyžařské podmínky. Je zde nová, široká a naprosto bezpečná sjezdovka, proto si zde užije jak rodina s dětmi, tedy začínající lyžaři, tak i zkušení milovníci zimních sportů, kteří zcela jistě ocení i nově prodlouženou sjezdovku na 1350 m. Sjezdovka je po celé délce strojově upravována a podle potřeby také zasněžována. Nahoru Vás dopraví nová komfortní 4sedačková lanovka a vlek, na nichž se může pohodlně přepravovat až 3200 osob za hodinu. Nemusíte se tedy obávat dlouhého čekání.

 

Ski areál Kopřivná myslí i na Vaše děti. Samostatná dětská sjezdovka je vybavena moderním přepravním pásem, najdete zde i kvalitní lyžařskou školku se zkušenými profesionálními instruktory, kteří Vašim dětem pomohou učinit první správné kroky na lyžích.

Ski areál Kopřivná je místo plné zábavy. Nabízí totiž velmi kvalitní a strojově upravený snowpark, největší BIG AIR BAG v ČR, snowtubingovou dráhu a mnoho dalších aktivit přímo u sjezdovky. V areálu najdete plně vybavenou půjčovnu pro začátečníky i náročné zákazníky, zde Vám pomůžeme vybrat nejvhodnější sportovní výbavu a poskytneme Vámi plnohodnotný servis.

Přímo na sjezdovce je příjemné vytápěné občerstvení i pro 100 lidí, kde si můžete vybrat z denního menu nejen Vy, ale i Vaše děti. Přesvědčíte se, že zdejší barmani a barmanky umí navodit tu správnou a pohodovou náladu i v novém baru s terasou pod horní stanicí lanovky, kde si vychutnáte nejen typickou apres ski atmosféru s hudbou a lyžařskými nápoji, ale i nádherný výhled na panorama Jeseníků a jejich podhůří.

Areál Kopřivná nabízí v létě spoustu aktivit pro celou rodinu. Kopřivná, je zábavně-relaxační centrum. Kombinuje v sobě zábavu, sport i adrenalin. Areál je určen nejen pro rodiny s dětmi,  ale i pro cyklisty a bikery, kterým jsou určeny adrenalinové sjezdy. 

 

WELLNESS KOPŘIVNÁ

K vašemu naprostému uvolnění a odpočinku těla a mysli můžete využít termální bazén s protiproudem i horké vířivky na venkovní terase. Přírodně laděný interiér v sobě nabízí finskou saunu, bio saunu i odpočívárnu s krbem. Pro uvolnění nohou je k dispozici Kneippův chodník. V letní sezóně doplňují nabídku relaxace ještě i vyhřívané venkovní bazény se skluzavkou a masážními tryskami na hlavní terase hotelu.Bike

BIKEPARK KOPŘIVNÁ

Bike nabízí 6 tratí o celkové délce 12 km. Tratě jsou sjízdné pro nejmenší i pro pokročilé. Pokud nemáte vlastní kolo, můžete si ho půjčit v půjčovně nebo můžete využít služeb testovacího centra značky Kellys.

 

HORSKÉ BUGINY (TROJKOLKY)

Vraťte se do dětských let a zajezděte si s přáteli nebo se s rodinou a pokochejte se krajinou na buginách. Speciální trať vede po sjezdovce.

KOLOBĚŽKOU Z PRADĚDU

Navštivte místní rozhlednu, projděte suvenýry a jiné turistické atrakce pro celou rodinu. Vše můžete završit jízdou na koloběžce z Pradědu až na Hotel Kopřivná celých 13km!

SKÁKACÍ HRAD

Zábava pro každé dítě, která jen tak neomrzí. V areálu Kopřivná vědí, že je-li spokojeno dítě, budou spokojeni i rodiče.

TRAMPOLÍNOVÉ POLE

Výborná zábava, odpočinek i trénink akrobacie pro všechny. Velkou trampolínu, která je zabudovaná v zemi, najdete vedle Bistra u dolní stanice lanovky. 

 

LEZECKÉ STĚNY

Dominantou sportovního areálu Kopřivná je 9m vysoká lezecká stěna. Tato velká stěna a menší dvojitá stěna se nachází vedle Horského hotelu Kopřivná. Dvě menší stěny najdete vedle Bistra u dolní stanice lanovky.

LUKOSTŘELBA

Střelba z luku je ve své podstatě praktické lovecké a vojenské umění, z kterého vzniklo sportovní odvětví a specifický olympijský  sport. Vyzkoušejte sami sebe a zasoutěžte si se svými dětmi nebo jen tak pro svou osobní radost.

Karlova studánka - to jsou horské lázně s nejčistším vzduchem ve střední Evropě. Leží v panenské přírodě na východní straně nejvyšší hory Jeseníků, Pradědu, v údolí horské říčky Bílé Opavy. Obec má pouze 165 obyvatel, se svou nadmořskou výškou 800 m n. m. se řadí mezi nejvýše položené obce v kraji. 

Lázně založil roku 1785 na místě železářské osady Hubertov nejmladší syn Marie Terezie, Maxmilián II. František. První historické zmínky pochází z roku 1554. Název Karlova Studánka získaly lázně až v roce 1803 podle habsburského vojevůdce

Karla Ludvíka. Poté co byla Karlova Studánka roku 1938 připojena na základě mnichovských událostí k Německu bylo území osídlené až do konce války z velké většiny Němci, kteří byli po válce vystěhováni. 

 

Termální prameny

V roce 1928 byl objeven pramen Bezejmenný, o rok později Trubačův nebo také Trubkový, který byl nalezen v padlém stromu, a o další rok později Norbert. 50. a 60. léta přinesla hydrogeologické průzkumy a velmi hluboké vrty. Do současnosti je z těchto vrtů využíván 126 metrů hluboký vrt S2A, ze kterého vyvěrá pramen Petr a také vrt S7 s pramenem Vladimír a hloubkou 117,8 metru. V letech 1995 – 2001 prošly lázeňské budovy rozsáhlými rekonstrukcemi. V současnosti lázně patří státu a specializují se na léčbu onemocnění cest dýchacích a plic. K léčbě hojně napomáhá také zdejší horské klima. Dále se zde léčí pacienti s cévními nemocemi, s kloubními a páteřními obtížemi a pacienti po onkologických nemocech.

List The New York Times zařadil Karlovu Studánku a Jeseníky do přehledu turisticky nejzajímavějších míst světa pro rok 2013. 

Roubené budovy, které pamatují založení lázní, stojí v Karlově Studánce dodnes. V parcích a na úbočích zalesněných svahů najdete kavárny i výletní restaurace. Řadu návštěvníků láká do Karlovy Studánky nejenom ojedinělé horské klima a malebné prostředí, připomínající skanzen, ale také bazén s teplou slanou vodou a bohatá nabídka relaxačních programů. 

 

Praděd

Praděd je nejvyšší hora Moravy, má 1492 metrů.
Praděd je přístupný z několika směrů. Na vrchol vede asfaltová silnice z Karlovy Studánky přes sedlo Hvězda a chatu Ovčárna, kterou kopíruje i zelená turistická značka (9 km). Turisticky je Praděd přístupný také po hlavní červeně značené hřebenovce od Červenohorského sedla (asi 10 km). Nejprudší výstup vede po modře značené cestě z Koutů nad Desnou kolem dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně (asi 14 km s převýšením 800 m). Dalšími možnostmi jsou cesta od severovýchodu ze sedla Vidly nebo od jihozápadu ze sedla Skřítek.
Na vrcholu původně stála kamenná rozhledna, vysoká 32,5 m, postavená v letech 1903 až 1912 Moravskoslezským sudetským horským a turistickým spolkem. Některé prameny uvádějí výšku rozhledny na 34 m. Věž byla postavena v romantickém duchu starého gotického hradu. Původně se nazývala Habsburgwarte, v roce 1938 byla přejmenovaná na Adolf-Hitler-Turm. Po druhé světové válce chátrala a zřítila se 2. května 1959. S rozmachem televizního vysílání v 60. letech na vrcholu vyrostla dřevěná konstrukce s vysílačem. V roce 1968 bylo započato s výstavbou nového vysílače, původně vysokého 162 m. Jako první byla vybudována asfaltová silnice z Ovčárny na vrchol Pradědu. Výstavba vysílače byla dokončena roku 1983 otevřením restaurace. Z veřejně přístupné vyhlídky ve výšce 73 m je za dobrého počasí vidět Lysou horu, Sněžku a Radhošť, vzácně, při dobré viditelnosti i Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku.

Na Pradědu je několik sjezdovek sdružených pod Skiareál Figura. Trasy na běžky z Ovčárny na Červenohorské sedlo a vrchol Praděd jsou denně upravovány. 

Naplánujte si výlety v nejbližším okolí Malé Morávky

Keprník

Tato turistická cesta vede z Filipovic, stálým stoupáním až na Keprník. Trasa je náročnější, ale výhledy se stanou krásné. Z Keprníku za příznivého počasí se naskytne ideální kruhový rozhled na Krkonoše - Sněžka , Kralický sněžník, Beskydy a někdy i Malou Fatru a Vysoké Tatry. Keprník je nejvyšší horou v Keprnické hornatině a čtvrtou nejvyšší horou Jeseníků. Dále pokračujete hřebenovkou a pod Vřesovkou zahajujeme sestup zpět do Filipovic k autobusu.

Koberštejn

Turistická cesta začíná na Rejvízu a vede vás k zřícenině slezského strážního hradu Koberštejn nad údolím Černé Opavy. Z hradu, který se nacházel na špatně přístupných skaliscích a v době existence musel budit dojem orlího hnízda, se do současnosti zachoval typický vysoký střep štíhlé válcové věže na skalnaté kupě a několik málo pozůstatků zdí a mohutného příkopu. Dále cesta pokračuje přes kazatelny a Bublavý pramen zpět na Rejvíz. 

Myslivecká stezka

Turistická cesta začíná naučnou stezkou nad vodopády Bílé Opavy k Barborce, poté po asfaltové cestě k rozcestníku Pod Pradědem a dále krásnou přírodou Divokého dolu. U kamenné chaty se vydáte směrem k Zámčisku a dále k Františkově myslivně, dříve používána jako lovecká chata rodiny Kleinů. Nyní v soukromých rukou. Poté cesta pokračuje Nad Malým kotel s překrásným výhledem a hřebenovkou až k Vysoké holi a dolů k Ovčárně. 

Jelenní studánka

Tato turistická cesta Vás povede z Ovčárny na Vysokou holi, která je zároveň druhým nejvyšším vrcholem Jeseníků. Pokračovat můžete stezkou na Jelení Studánku, kde vyvěrá pramen Stříbrného potoka. U studánky je postaven přístřešek pro turisty a lyžaře. Cesta pokračuje mírným kopcem dolů k chatě Alfrédce, kde je možno se občerstvit, poté na Mravencovku a do Karlova k restauraci Praděd. Možno dále pokračovat pěšky do Karlové Studánky nebo autobusem.

Biskupská kupa

Turistická cesta začíná ve Zlatých horách a vede ke kapli Sv. Rocha, která byla postavena v letech 1661 – 1666 podle plánů stavitele Melchiora Wernera z Nysy jako dík za odvrácení moru od města. Dále cesta pokračuje okolo Mnichova kamene až k Biskupské kupě, významnému turistickému místu. Rozhledna je postavena na české straně česko – polských hranic. Při dobré viditelnosti lze z věže dohlédnout do Vratislavi nebo spatřit nejvyšší vrcholky Vysokých Tater. Poté se můžete vydat ke ke zřícenině hradu Leuchtenštejn a pokračovat po modré turistické značce zpět do Zlatých Hor.

Bruntál

Uhlířský vrch (672 m.n.m) : Jedná se o přírodní památku s jednou z nejmladších sopek na našem území. Naposledy aktivní před 1,7 mil. let. Na jeho vršku stojí barokní kostel Panny Marie Pomocné. Uhlířský vrch se nachází 3 km jihozápadně od Bruntálu. Celým územím prochází zeleně značená turistická cesta z Bruntálu k vodní nádrži Slezská Harta a naučná stezka, která začíná u vstupu do lipové aleje a dovede vás až ke kostelíku.

ČERTOVY KAMENY 

Turistická cesta začíná v Lázních Jeseník a vede okolo vrcholu Krajník do České Vsi, cesta dále povede k turistické chatě Čertovy kameny. U chaty zahnete k vyhlídce Čertovy kameny, které jsou 40 metrů vysoký a 100 metrů dlouhý skalní útvar, velice oblíbený horolezci. Výstup na vrcholek je zajištěn řetězy, z plošiny na vrcholku je pěkný pohled do údolí říčky Bělé, táhnoucí se od Jeseníku do Mikulovic. Zpět můžete sejít pouze do Staré Vsi nebo do Lázní Jeseník.

HRAD SOVINEC,

Provozní doba hradu je duben, květen, červen, září, říjen od 9 – 16 hod, červenec a srpen je od 9 – 17 hod. Pondělky je vždy zavřeno. Prohlídky se konají s výkladem k historii s průvodcem. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, hudebníků a divadelních sborů. Jsou prezentována tradiční řemesla.

Jeskyně na Špičáku

Špičák je budován krystalickým vápencem, který vytváří mohutný skalnatý hřeben 260 metrů dlouhý a až 33 metrů vysoký. Jeskyně jsou prakticky bez krápníkové výzdoby, zato s neobvyklými srdčitými a vejčitými profily chodeb. Ty byly vymodelovány tavnými vodami pevninského ledovce, který v jedné z ledových dob zasáhl až k České Vsi. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech. Vývoj krasových prostor byl výrazně ovlivněn tavnými vodami ledovce, které daly jeskyni konečnou podobu a chodbám charakteristický srdcovitý profil. Prohlídková trasa je dlouhá 220 metrů a je bezbariérová.

 

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích vodního toku Bílé Opavy. Nejkrásnější horské bystřiny Hrubého Jeseníku. Kromě několika vodopádů, četných kaskád, peřejí a skalních útvarů naučná stezka Bílá Opava nabízí na sedmi informačních tabulích i základní informace o přírodě, žijících živočišných druzích a rostlinách této jedinečné rezervace.

Naučná stezka Velká kotlina

Tato stezka je bezesporu nejpoutavější stezkou turistů v CHKO Jeseníky. Začíná a vede podél toku řeky Moravice přes přírodní rezervaci Velká kotlina nad Temnou, kde končí popis trasy sedmou tabulí. Dále cesta pokračuje k Ovčárně, kde se napojíte na Naučnou stezku Bílá Opava, která prochází po mnoha mostcích , schodištích a lávkách po březích vodního toku. Kromě několika vodopádů a skalních útvarů naučná stezka nabízí na sedmi informačních tabulích i základní informace o přírodě. Celá trasa končí v Karlové Studánce. 

Osoblažská úzkokolejka

Parkování je možné přímo na nádraží v Třemešné i v Osoblaze. Doporučuje sem ovšem nejezdit tzv. na poslední chvíli, protože o svezení vláčkem je velký zájem. Jízdenka lze koupit nejdříve v den jízdy vlaku, možno si ji koupit přímo u průvodčího ve vlaku. Každý vagón vláčku je něčím speciální. Během jízdy se můžete osvěžit nebo lehce občerstvit v Pivním Vagonu.

Pradědova galerie

Galerie se rozkládá na rozloze čtyř hektarů. Během prohlídky můžete shlédnout 250 vyřezaných plastik zvířat a hlavně chloubu řezbáře halouzky – betlém v životní velikosti, který již čítá 138 soch a váží 20 tun. Nechybí zde ani slon či velbloud v životní velikosti. Betlém byl rovněž vystaven u příležitosti světového kongresu betlémářů v Hradci Králové, kde byl oceněn titulem Největší betlém na světě. Dominantou celé galerie je socha vládce jesenických hor – děda Praděda, který se tyčí do výše 10,4 m a váží okolo 15 tun. Po ní je také galerie pojmenována.

Dlouhé stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky. Od roku 2010 je horní nádrž přečerpávací vodní el. Dl. Stráně přístupná 6- sedačkovou lanovkou z blízkého lyžařského areálu Kouty. Lanovka vás vyveze 4,5 km pod horní nádrž. K ní se potom dostanete pěšky, na kole nebo využitím minibusu, který tam jezdí kyvadlově. Nově je přístupná 2,5 km trasa lesem po červené, která vede až na korunu horní nádrže. 

Rabštejn

Tato turistická cesta začíná v Bedřichově u hájovny a vede k restauraci Rabštejn, je zde možnost občerstvit se, ubytovat a přespat u ohniště ve stanu, sociální zařízení k dispozici kdykoliv. Za příznivého počasí zde potkáte velké množství horolezců, dále vás červeně značená turistická cesta povede lesem až k zřícenině hradu Rabštejn, který byl nejvýše položeným hradem historické Moravy. Z vlastního hradu se zachovaly jen nepatrné zbytky zdí. Cesta pokračuje zpět k restauraci a dále lesní cestou motorestu Skřítek.

Rejvíz

Turistická cesta začíná u restaurace Rejvíz, kterou určitě stojí za to navštívit, dále nás cesta povede po modré turistické cestě až k mechovým jez., jedná se o státní rezervaci o rozloze 350 ha největším rašeliništěm Moravy a Slezska. V této přírodní rezervaci byla zřízená naučná stezka, která je dlouhá necelé 2 km a mohou se po ní pohybovat jen pěší v době od 8 do 18 hod. Závěrečná část naučné stezky vede po povalovém chodníku až k velkému mechovému jezírku. Vstup k nedalekému mechovému jezírku není povolen.

Rozhledna Zlatý chlum

Turistická cesta vede k rozhledně přes známý Křížový vrch. Z vrcholu vedla dříve závodní sáňkařská dráha. Poté pokračujete po modré , která vás dovede až ke kamenné rozhledně Zlatý Chlum. Z věže je úchvatný výhled na Otmuchovské jezero v Polsku. Jižní výhled zachycuje celé pásmo Hrubého Jeseníku od Pradědu až k Šeráku. Za příznivého počasí je západním směrem viditelná skupina Kralického sněžníku a severozápadním Rychlebské hory.

Zámek a muzeum Rýmařov

Renesanční zámek Janovice se nachází v Rýmařově v místní části Janovice. K zámku vede pěší trasa či cyklotrasa z Rýmařova (cca 2,5 z náměstí). Zámek Janovice byl postaven někdy kolem roku 1520 Petrem z Žerotína. Vlastní dvouposchoďová budova zámku má tvar otevřeného písmene V se dvěma trakty a je svým nádvořím otevřena k jihovýchodu. Městské muzeum v Rýmařově založil místní podnikatel a představitel města Wilhelm Ludwig v roce 1901. Sbírky vzešly z darů obyvatel města a blízkého okolí, jakož i z darů bohatých mecenášů a krajanů v cizině (např. Afrika, Amerika, Orien.)

Šerák a Obří skály

Turistická cesta začíná u železniční stanice Ramzová a vede k lanovce, poté příjemným stoupáním až na Šerák k chatě Jiřího, ležící v nadmořské výšce 1351 m. Chata má kamenný podklad starší více jak 110 let. Je zde zrekonstruovaná nová restaurace. Cesta dále pokračuje ke krásné vyhlídce na Obřích skalách, sestup k nim je místy velice strmý, poté k Vražednému potoku a příjemnou lesní cestou zpět k lanovce Ramzová.

Velké Losiny, zámek a papírna

Renesanční zámek leží na jižním okraji obce mezi zalesněným kopcem Strážníkem a říčkou Losinkou. Za mnohá staletí prošel zámek četnými stavebními úpravami. Dnes známou podobu zámku tvoří trojkřídlý areál s trojpodlažními arkádami, na který navazují tři křídla a dvě rizality. Osmiboká šestipodlažní věž se zámeckými hodinami je zdaleka viditelná dominanta zámku. Velkolosinská ruční papírna byla na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína založena na sklonku 16. století. Nechal ji vystavit na místě bývalého obilního mlýna Jan mladší ze Žerotína. Podle historických pramenů byla výroba papíru zahájena jako jeden z podniků rozvíjejícího se vrchnostenského hospodářství někdy v letech 1591 – 1596. V dnešní době zde jsou umožněny prohlídky výroby ručního papíru a také museum.

Velký Roudný

Velký Roudný je vyhaslá sopka zvedající se na jižním břehu vodní nádrže Slezská Harta a nad východním okrajem obce Roudno. Tvoří dominantu zdejší oblasti a je z dálky velmi dobře rozeznatelná. Stopku tvoří čedičový kužel, který je nejzachovalejším vulkánem u nás. Na vrcholku kopce je kuželovitá prohlubeň, která je označována jako zbytek kráteru sopky. Na Velkém Roudném můžeme pozorovat čtyři lávové proudy a sopečné tufy. Mimo jiné tu najdeme řadu kamenných valů a hald. Lokalita se nachází v nadmořské výšce 700 až 780 m.

Vřesová studánka

Turistická cesta začíná na Červenohorském sedle. Dále cesta pokračuje mírným stoupáním až na vrchol Červené hory. Pod jejím vrcholem je pramen Vřesová studánka, která se stala poutním místem a byla zde vybudována kaple. Nedaleko od ní dojdete k nepravému skalnímu útvaru Kamenné okno, ze kterého se návštěvníkům nabízí krásný rozhled na Jesenicko, Pásmo Orlíka a Praděd.

Vysoký vodopád

Turistická cesta začíná stoupáním na Ovčárnu, poté k rozcestníku pod Pradědem a na horskou chatu Švýcárnu, dříve sloužila jako pastevecká salaš a je jednou z nejstarších horských chat v Jeseníku. Dále budete pokračovat k Vysokému vodopádu, cesta dolů je náročnější, ale je zde postaveno dřevěné zábradlí. Vysoký vodopád je považován za nejvyšší vodopád Jeseníků, leží na Studeném potoce v nadmořské výšce 1007 m. Nejkrásnější pohled na něj bývá na jaře. Cesta zpět je po stejné trase.

Zemědělský skanzen Rapotín

Skanzen se buduje z vyhořelé opuštěné a silně zdevastované zemědělské usedlosti. Okolní plochy se postupně přetváří na lesopark – miniarboretum s volně vypuštěnými zvířaty jako minisafari. Návštěvníci se mohou nechat svézt na koni nejmladší na oslících. Nedílnou součástí je dětský zábavní koutek s posezením a volně přístupným ohništěm. Skanzen muzeum je rozsáhlý, mapuje život od začátku 17. století až do roku 1993.

První hospodářské stavení na místě dnešní chaloupky bylo pravděpodobně postaveno v 18. století. Do konce 2. světové války jej obývali jeho původní majitelé, rodina Thomasbergrova. Po válce byli, jako většina sudetských Němců, nuceni domov opustit. Zchátralou chaloupku si v 50. letech koupil JUDr. Julius Svozil (dědeček současné majitelky, který v té době na chalupě mimo jiné choval včely). Postupně začal s bouráním chléva a dalšími úpravami.
O bydlení ve starých roubených chalupách v Malé Morávce nebyl mezi Čechy velký zájem. Tenkrát si mnohé dřevěnice, stejně jako tuto chloupku, zakoupili lidé z větších měst, především z Olomouce, Ostravy, Opavy a Brna, výhradně k rekreačním účelům, čímž je zachránili pro budoucnost. Později byly totiž demolovány více než tři desítky opuštěných domů, a tím zničeny velké kulturní hodnoty. Tyto staré dřevěné chalupy, založené často v 18. století, ale i mnohé zděné domy postavené v 19. století, jsou bohatstvím, jakým se v Evropě může honosit jenom málo regionů. Lidé, kteří je stavěli, měli jak mimořádný cit pro proporce a tvar, tak i velké krajinotvorné cítění. Proto tyto chalupy, označované jako lidové stavby, zdejší horská údolí ladně doplnily a pohledově obohatily. Malá Morávka se svým okolím je dnes vyhledávána všemi, kdo milují přírodu i kulturní hodnoty.

Výraznou stavební změnou prošla chaloupka v 70. letech, kdy byla přistavěna veranda a opravena střecha. Původní dřevěný nábytek v pokoji a mnohé další předměty jsou památkou po původních majitelích. Další významnější rekonstrukce se chaloupka dočkala v posledních letech, kdy bylo zobytněno podkroví, zabudováno podlahové topeni a vystavena nová koupelna, kuchyňka i wc. 

  

Obec Malá Morávka a její místní část Karlov pod Pradědem nabízí spousty možností rekreačního a sportovního vyžití. V zimním období jsou zde rozsáhlé možnosti lyžařských aktivit a v letním je to pak zejména turistika a cykloturistika. Malá Morávka je bývalá hornická obec, železná ruda se dolovala v okolí říčky Moravice a Bělokamenného potoka a také v dolech Dolní a Horní Ulrych na úpatí Javorového vrchu. Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1594, o sto let později vznikla kaple Nejsvětější Trojice na Kapličkovém vrchu. V centru Malé Morávky stojí barokní kostel Nejsvětější Trojice z konce 18. století. Na rozsáhlém území obce se nachází lesy a horská údolí  Jeseníků. Společně s Karlovem Malá Morávka představuje jednu z největších turistických a lyžařských oblastí v Jeseníkách. 

Festival řízků v Malé Morávce

V polovině září se zde koná tradiční kulinářská akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Řada lidí využije akci nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.

Podívejte se na video o Malé Morávce z ptačí perspektivy, více informací o Malé Morávce najdete na http://www.malamoravka.cz/ 

JESENÍKY

Kompletní přehled aktivit, tipy na zážitky, cyklotrasy a další informace najdete na tomto skvělém webu o Jeseníkách - http://jeseniky-rodina.cz/ 

V roce 1969 byla na ploše 740 km2 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Jeseníky. Její součástí jsou čtyři národní přírodní rezervace Praděd, Šerák-Keprník, Rejvíz a Rašeliniště Skřítek, dalších 19 přírodních rezervací a 6 přírodních památek. Území CHKOJ je z osmdesáti procent pokryto lesy, hlavně smrčinami a z menší části bučinami. Člověk do národních přírodních rezervací vstoupit může, ale musí se držet značených tras a v případě Rejvízu jít po haťovém chodníku. Nesmí nic trhat či lámat, zakázán je tu také sběr lesních plodů, třeba borůvek, ale i hub.

Léto v Jeseníkách

Jeseníky mají velmi pestrou faunu a flóru, kterou můžete obdivovat zejména v létě a na jaře. Jeseníky to jsou široká horská sedla, nekonečné plochy lesů, údolí s potoky a vodopády, skály, jeskyně nebo rašeliniště.
Objevte magické Petrovy kamery. Podle pověstí se sem poslední dubnovou noc slétaly na svůj divý rej čarodějnice. Už mnoho let je toto sedm metrů vysoké skalisko veřejnosti nepřístupné. P/ouze ochránci přírody, kteří zkoumají výskyt rostlin, které jinde na světě nerostou. Takovým druhům se říká endemické. Endemických druhů rostlin je v Jeseníkách více, třeba jitrocel černavý sudetský, hvozdík kartouzek sudetský a lipnice jesenická, vrba bylinná a sítina trojklanná. Ve Velké kotlině rostě až 350 druhů rostlin! Před mnoha lety se vysokohorské louky využívaly jako pastviny a podmínky pro mnoho druhů zvířat se zde udržely. Žijí zde vzácné druhy ptáků a motýlů a populace cca 200 kamzíků, kteří sem byli před 100 let dovezeni z Alp. Žije zde mnoho vysoké zvěře včetně rysa ostrovida. 
Nejvyšší hora Moravy, Praděd, měří 1492 metrů. Za jasného počasí můžete z rozhledny na Pradědu pozorovat panorama Jeseníků i s horní nádrží vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, i vzdálená pohoří – Vysoké Tatry, Malou Fatru, Velkou Fatru, Beskydy i Krkonoše. 

Zima v Jeseníkách 

Jeseníky jsou doslova posety lyžařskými vleky a skiareály. Terény vyhovují jak začátečníkům, tak pokročilým lyžařům. Ski areál Kopřivná v Malé Morávce, to je zábava na sněhu s hudbou, ideální areál nejen pro děti, ale pro všechny, kdo chtějí vyzkoušet něco nového, například big air bag nebo snowtubing. Ski Karlov v Karlově pod Pradědem, to několik vynikajících sjezdovek od závodní sjezdovky Myšák přes rodinné modré sjezdovky u  ski areálu Kloubouk. Rodiny s dětmi tu najdou veškeré zázemí včetně lyžařských škol. Moravský ledovec - Praděd - Ovčárna - je nejvýše položené středisko v ČR. Dlouhá zima zde trvá až do konce dubna. Ovčárna je startem i cílem mnoha běžkařů, kteří se odtud vydávají například po magistrále směrem na Červenohorské sedlo. Stopa se upravuje denně.
Mezi další areály v Jeseníkách patří: Přemyslov, Ludvíkov, Filipovice, Vrbno pod Pradědem, Ramzová, Ostružná, Petříkov a Zlaté hory.